Finální program JAZZFESTBRNO 2014

Přidáno uživatelem

Můžeme se těšit už na třináctý ročník mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO! Dvě desítky domácích či světových jazzových hvězd. Začínáme už 6. března a končíme 25. května. Budeme poznávat Brno a zavítáme jak do komorních klubů, přes Divadlo na Orlí, až do Janáčkova Divadla. V minulých letech se festival pyšnil přítomností Bobbyho McFerrina, Johna Scofeilda, Take 6 a mnoha dalších...

 

FINÁLNÍ PROGRAM:

6. 3. 2014, 19:30, Janáčkovo divadlo
Brad Mehldau Trio (USA)

Brad Mehldau – klavír, Larry Grenadier – kontrabas, Jeff Ballard – bicí

Patří do nejvyšší ligy jazzových a crossoverových hudebníků a jeho umělecký vývoj inspiruje nesčetné množství hudebníků po celém světě.

 

30. 3. 2014, 19:30, Fléda
Robert Balzar Trio (CZ)

Robert Balzar – kontrabas, Jiří Levíček – klavír, Jiří Slavíček – bicí

Trio vznikl v roce 1996, nahráli 5 autorských alb, která do dnešního dne získala několik hudebních ocenění (Album roku, Kapela roku, Český disk roku) a nominacím cenu Anděl.

+

Rostislav Fraš Quartet featuring Antonio Farao (CZ/SK/ITA)
Rostislav Fraš – saxofony, Antonio Farao – piano, Tomáš Baroš – kontrabas, Peter Solárik – bicí

Nadaný saxofonista a skladatel Rostislav Fraš se stal vyhledávaným hudebníkem, leaderem vlastních souborů a i uznávaným autorem. Jeho nový mezinárodní projekt dolní speciální host – italský pianista Antonio Farao, který se již mnoho lež drží v evropské špičce jazzové hudby.

 

1. 4. 2014, 19:30, Fléda
E Converso (CZ/SK)

Michal Wróblewski – altsaxofon, basklarinet, Jan Pisklák – kytara, efekty, Vladimír Micenko – kontrabas, baskytara, Jan Chalupa – bicí 

Toto uskupení pracuje s náladou, náhodou a emocemi tak, že její formální skladby mohou zaznít a také zaznívají každý večer úplně jinak.

+

Limbo (CZ)
Pavel Hrubý – saxofony, basklarinet, František Kučera – trumpeta, křídlovka, Taras Vološčuk – kontrabas, Dušan Černák – bicí

„Hudba, kterou hrajeme, vzniká v daný okamžik na pódiu, vyvěrá z letitých hudebních zkušeností a kreativity jednotlivých osobností,“ říká Pavel Hrubý, „nedá se v dobrém slova smyslu zaškatulkovat, žánrově a stylově je pestrá.“

+

Vít Křišťan Imprints Project (CZ/SK/PL)
Vít Křišťan – klavír, Fender Rhodes, klávesy, zpěv, Roman Vícha – bicí, perkuse, Jaromír Honzák – kontrabas, baskytara, Oskar Török – trubka, Marek Kądziela – kytara, Agnieszka Twardoch – zpěv

Cílem toho uskupení bylo vytvořit pestrou a bohatou mozaiku: jejich hudba absorbuje vlivy z české, skandinávské a polské hudební tradice a pochopitelně neopomíná ani místo kompozičního procesu samotného – New York City.

 

6. 4. 2014, 19:30, Alterna
Dixie Company (PL)

Úroveň a popularitu této polské kapely potvrzuje mimo jiné fakt, že speciálním hostem koncertu k 15. výročí kapely se stal Acker Bilk se svým Paramount Jazz Bandem.

„Velmi působivé je především až krkolomné proplétání hlasů jednotlivých dechových nástrojů, perfektně podporované rytmickou sekcí,“ dodává kapelník Piotr Soroka. „Důležitý prvek zvuku Dixie Company představují i zpěv a hra na banjo naplněné vřelostí a humorem.“

 

7. 4. 2014, 19:30, Divadlo na Orlí
Koncert posluchačů Katedry jazzové interpretace JAMU (CZ/SK)

Neznalý posluchač by si možná představil anonymní studentský šraml, ale když se podrobně podíváme, kdo v jednotlivých kapelách vystoupí, zjistíme, že jde o vyspělé jazzové soubory prezentující často autorskou hudbu svých členů.

 

8. 4. 2014, 19:30, Fléda
Fly Agaric featuring Jiří Slavík (CZ/UK/ESP)

Zac Gvi – saxofon a klarinet, Francesc Marco – klavír, klávesy, Jiří Slavík – kontrabas, Fred Thomas – perkuse

Ačkoliv jejich společný jazyk tvoří především tradiční jazz, každý z nich vnáší do kapely Fly Agaric (česky muchomůrka červená) řadu zjevně nesourodých a eklektických hudebních elementů.

+

Folklore to Jazz featuring R. Tariška/B. Gonzalez (SK/YV/USA)
Radovan Tariška – saxofon, Benito Gonzalez – piano, Essiet Okon Essiet – kontrabas, David Hodek – bicí, Lukáš Oravec j.h. - trubka, křídlovka

Folklore to Jazz je novým úspěšným projektem vynikajícího slovenského saxofonisty Radovana Tarišky, organickou fúzi dvou hudebních žánrů – slovenského folkloru s americkým jazzem. Repertoár tvoří nejznámější slovenské lidové písně z různých regionů země citlivě přearanžované do originálního tvaru.

 

14. 4. 2014, 19:30, Fléda
Ibrahim Maalouf (RL/FRA)

Ibrahim Maalouf – trubka, Laurent David – baskytara, Xavier Rogé – bicí, Frank Woeste – Fender Rhodes, François Delporte – kytara, Youenn Le Cam – bretoňské dudy, flétna, trubka, Yann Martin – trubka, Martin Saccardy – trubka

Ibrahim Maalouf pochází z Libanonu a je dnes skutečnou hudební osobností. Nenechává se žánrově omezit, mezi své hudební vzory řadí v jedné rovině Milese Davise, Dizzyho Gillespieho, Mahlera, Bacha, Mozarta, hip hop, francouzské šlágry, elektroniku a pop-music a všechny dodnes podvědomě promítá do vlastního stylu, pracujícího ještě s prvky arabskými, jazzrockovými i funkovými.

 

(15. nebo 16. 4. 2014), 19:30 (TBA)
MaBaSo Trio Maseli-Baranski-Šoltis (SK/PL)

Bernard Maseli – vibrafon, Michal Baranski – baskytara, kontrabas, Dano Šoltis – bicí

Už dvě desítky let zaujímá Bernadr Maseli první místo v kategorii vibrafon a nejvyšší příčky jako skladatel a aranžér v anketě časopisu Jazz Forum.

 

24. 4. 2014, 19:30, Divadlo Husa na provázku
Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart (USA)

Larry Goldings – Hammond organ, Peter Bernstein – kytara, Bill Stewart – bicí 

Dvacetileté hudební partnerství varhaníka Larryho Goldingse, kytaristy Petera Bernsteina a bubeníka Billa Stewarta je unikátní, a přestože všichni patří mezi největší mistry svých nástrojů, nejde o žádné příležitostné seskupení hvězd.

 

27. 4. 2014, 19:30, Alterna
Assaf Kehati Trio (IL/USA)

Assaf Kehati – kytara, Yonatan Marianer – kontrabas, Ronen Itzik – bicí nástroje

Izraelský kytarista Assaf Kehati vystupuje na předních světových pódiích a pravidelně vyráží na turné po celém světě včetně Izraele, Ruska či Kanady. Jeho kompoziční i hráčský styl je ovlivněn mimo jiné tvorbou Hectora Berlioze, George Gershwina, Pata Methenyho a Kennyho Rogerse.

+

Roman Pokorný: Tribute to Grant Green (CZ)
Roman Pokorný – kytara, Najponk – klavír, Petr Dvorský – kontrabas, Martin Kopřiva – bicí

Hlavní ideou přitom nebylo věrně zkopírovat skladby Granta Greena a herní styl a tak je i natočit, ale spíše se nechat inspirovat a vytvořit v tomto duchu osobitou hudební vzpomínku hodnou jeho památky. Pokorný se dlouhodobě prosazuje jako výrazná autorská osobnost. Do dnešního dne vydal sedm alb pod vlastním jménem. Byl mnohokrát oceněn prestižními cenami jako Anděl či Jazzový Kája.

 

29. 4. 2014, 19:30, Alterna
Miroslav Hloucal Quartet (CZ/SK)

Miroslav Hloucal – trubka, křídlovka, Klaudius Kováč – piano, Tomáš Baroš – kontrabas, Marián Ševčík – bicí

Hloucalova cesta na velká pódia a do kapel ostřílených leaderů vedla přes studia na VOŠ Jaroslava Ježka a tovaryšské roky v kapele Romana Pokorného. Dnes vedle kapelničení ve vlastním kvartetu a hostování v nejlepších domácích bigbandech působí v celé řadě tzv. small bands.

+

Luca Ciarla Quartet (ITA)
Luca Ciarla – housle, Vince Abbracciante – akordeon, Nicola Di Camillo – kontrabas, Francesco Savoretti – perkuse

Luca Ciarla Quartet je ceněn pro nenapodobitelnou interpretaci originálního autorského i tradičního hudebního materiálu, v němž se současný jazz a etnická hudba nenásilně mísí do specificky znějícího středomořského jazzu se špetkou cikánského koření. Jejich hudba s lehkostí překračuje hranice mezi žánry a hledá inovativní cestu, svůdně akustickou, v dokonalé rovnováze mezi napsanými kompozicemi a improvizací, mezi tradičním a současným zvukem. Už léta úspěšně plní sály jazzových, klasických i world music festivalů a koncertních sérií ve více než třiceti zemích všech kontinentů.

 

25. 5. 2014, 19:30, Bobycentrum
Gregory Porter (USA)

Gregory Porter – zpěv, Aaron James – kontrabas, Chip Crawford – piano, Yosuke Satoh – saxofon, Emanuel Harrold – bicí nástroje 

Do Brna přijede sympaťák GregoryPorter už jakohvězda na pomezí jazzu, soulu a R’n’B s čerstvým třetím albem Liquid Spirit natočeným pro významné vydavatelství Blue Note, za které před několika dny získal cenu Grammy! Předloni dvakrát za sebou vyprodal Lucerna Music Bar a potvrdil, že jeho popularita je na raketovém vzestupu nejen ve Spojených státech.

 

Informace o festivalu samozřejmě najdete na www.jazzfestbrno.cz

Vstupenky na koncerty jsou stále k mání od 1. února a ceny se pohybují mezi 90 a 690 Korunami a můžete je zakoupit v prodejnách sítí Ticketportal či v běžných předprodejích.

Eliška Podskalská (5)
redaktor/ka JazzBlog.cz
Komentáře
Článek nemá žádné komentáře. Napište první :-)
Komentovat můžou jen přihlášení čtenáři. Přihlašte se/registrujte se pomocí formuláře v pravém sloupci.


Můj JazzBlog.cz

user pass
Po přihlášení můžete navrhnout článek, který vám tu chybí!

Vyhledávání

Partneři a sponzoři

ONEbit hosting - spolehlivý webhosting s vysokou dostupností a garancí zálohy dat Spolupracujeme s Kytary.cz

Zapojte se

Chcete se stát redaktorem? Máte nápad jak nás podpořit? Pište na email info@jazzblog.cz, jistě najdeme společnou řeč!

Nebo se registrujte a rozšiřte naší čtenářskou komunitu o svou aktivitu.